top of page
IMG_1062.jpg
134 UMFC honoris causa Arvo Part [intern

                  Ukończył z wyróżnieniem studia dyrygenckie pod kierunkiem prof. Antoniego Wita (2011), a także studia kompozytorskie (również z wyróżnieniem) w klasie prof. Stanisława Moryto (2010) na Uniwersytecie Muzycznym F. Chopina w Warszawie. W roku 2016 uzyskał stopień doktora sztuk muzycznych.

            W swoim dorobku posiada wiele nagród zdobytych w konkursach muzycznych ogólnopolskich i międzynarodowych. Jest zwycięzcą konkursu na napisanie opery organizowanego przez Teatr Wielki w Łodzi. Jury, pod przewodnictwem prof. Krzysztofa Pendereckiego przyznało jednogłośnie Grand prix. Dodatkowo zdobył również laur nagrody publiczności.  Premiera opery „Człowiek z Manufaktury” odbyła się w lutym 2019 r., a jej wersja plenerowa w maju 2019 na rynku Łódzkich Włókniarek była wydarzeniem bez precedensu.

            Wielokrotny stypendysta m.in. Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2007,2012),  Keimyung University Foundation (Korea Południowa 2009),programu stypendialnego „Młoda Polska”, a także laureat prestiżowego stypendium dla wybitnego młodego naukowca przyznane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

W sezonie 2012/13 był asystentem Antoniego Wita, a w sezonie 2013/14 Jacka Kaspszyka w Filharmonii Narodowej. Od tego czasu regularnie koncertuje z większością polskich orkiestr w tym m.in. Filharmonii Narodowej, Narodową Orkiestrą Polskiego Radia w Katowicach.

Chętnie sięga po repertuar operowy zarówno jako kierownik muzyczny jak i dyrygent przedstawienia wykonując takie tytuły jak: "Cosi fan tutte", "Don Giovanni", "Oniegin" czy "Turandot".

Od 2017 roku jest kierownikiem artystycznym nowopowstałej Chopin University Chamber Orchestra, z którą odnosi wiele znaczących sukcesów. Zespół ma w swoim dorobku już kilka nagranych płyt, a w ostatnim czasie wspólnie występowali podczas tournée po Chinach dając ponad 20 koncertów (lipiec 2019).

            Aktualnie pracuje na stanowisku adiunkta na swojej macierzystej uczelni pełniąc funkcję dziekana wydziału Dyrygentury Symfoniczno-Operowej UMFC w Warszawie. 

Rafał Janiak

bottom of page