top of page

kompozytor

„Bogata, różnorodna a przy tym klarowna i przykuwająca uwagę.”

Jacek Marczyński, Rzeczpospolita

Tak w kilku słowach podsumowana muzyka Rafała Janiaka doskonale oddaje charakter jego twórczości.

Kompozytor kilkudziesięciu utworów napisanych na różnorodną obsadę wykonawczą – od solowej, przez kameralną, symfoniczną, po wokalno – instrumentalną i z użyciem mediów elektronicznych.

Szereg nagród i wyróżnień przyznanych jego kompozycjom sprawia, że po jego muzykę sięgają wybitni artyści. 

Warto wymienić choćby część zdobytych laurów  m.in. I nagrody I Konkursu Kompozytorskiego im. Jana Pawła II w Warszawie (2007), III nagrody IV Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego „Musica Sacra” w Częstochowie (2008), wyróżnienia na  51. Ogólnopolskim Konkursie Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda w Warszawie (2010), Wreszcie zwycięstwo w konkursie na napisanie opery organizowanego przez Teatr Wielki w Łodzi (2019). Jury, pod przewodnictwem prof. Krzysztofa Pendereckiego przyznało jednogłośnie Grand prix. Dodatkowo zdobył również laur nagrody publiczności. 

Premiera opery „Człowiek z Manufaktury” odbyła się w lutym 2019 r., a jej wersja plenerowa w maju 2019 na rynku Łódzkich Włókniarek była wydarzeniem bez precedensu.

Pośród wielu orkiestr kompozycje Rafała Janiaka wykonywała orkiestra Filharmonii Narodowej, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Polska Orkiestra Radiowa czy Filharmonia Krakowska.

I KONCERT SKRZYPCOWY

PIĘĆ ODCIENI W KOLORACH KWARTETU

5 PIEŚNI ZDRADZONEJ

SONATA NA SKRZYPCE I FORTEPIAN

AFTER HOURS OF MUTENESS

AWEKNING - MOVEMENT - COGITATION

AFTER HOURS OF DEEPEST DARKNESS

KANTATA O MIEJSCACH ŚWIĘTYCH

ET IN TEMPLO EIUS OMNIS LOQUETUR GLORIAM

NOKTURN

3 PIEŚNI

I SYMFONIA

SUITA PARODIOWANA

EWOLUCJE

SINFONIETTA QUASI SERENADA

AP 4,1

Rafał Janiak

bottom of page