top of page

pt., 31 sty

|

Łódź

HOLENDER TUŁACZ I Richard Wagner

Teatr Wielki w Łodzi

HOLENDER TUŁACZ I Richard Wagner
HOLENDER TUŁACZ I Richard Wagner

Czas i lokalizacja

Jeszcze 1 dat(y)

31 sty 2025, 18:30 – 21:30

Łódź, plac Gen. Henryka Dąbrowskiego, 90-249 Łódź, Polska

O wydarzeniu

Opera romantyczna w trzech aktach. Spektakl w języku niemieckim z napisami w języku polskim.

Pomysł na HOLENDER TUŁACZ pochodzi ze źródeł literackich, a jego muzyczno-poetycka atmosfera ma również autobiograficzne podłoże. Za bezpośredni wzór posłużyło Wagnerowi opowiadanie Heinricha Heinego, na podstawie którego kompozytor przygotował jego sceniczną wersję. Ponadto lektura Heinego zamieniła się w osobiste i namacalne przeżycie, kiedy Wagner na pokładzie szkunera przez kilka tygodni płynął z Rygi do Londynu pośród szalejącego sztormu. To spotkanie z siłami natury zainspirowało Wagnera do przygotowania libretta i wpłynęło również na jego muzykę, malarsko przedstawiającą szalejące morze.

Choć w tej operze dają się słyszeć niewielkie wpływy oper włoskich i romantycznej opery francuskiej, jednak z całą pewnością jest to dzieło świadczące o niepospolitej indywidualności jego twórcy. HOLENDER TUŁACZnazywany jeszcze bywa operą romantyczną, ale zawiera już w sobie zapowiedzi przyszłego dramatu muzycznego z charakterystycznymi motywami przewodnimi. Słychać tu już monumentalną orkiestrę, która współkreuje dzieło, libretto opracowane jest przez samego kompozytora, a temat wielkiej miłości potraktowany jest z filozoficzną głębią, godną przyszłego autora TRISTANA I IZOLDY.

Dekoracje i kostiumy do spektaklu HOLENDER TUŁACZ pochodzą z oryginalnej produkcji Festiwalu Richard Wagner Festival Wels (Austria). Za ich podarowanie Teatr Wielki w Łodzi składa szczególne podziękowania Pani Dyrektor Renate Doppler.

https://www.operalodz.com/HOLENDER_TULACZ,29,22

Udostępnij to wydarzenie

Rafał Janiak

bottom of page