top of page

sob., 21 wrz

|

Łódź

ROMEO I JULIA I Hector Berlioz

Teatr Wielki w Łodzi

ROMEO I JULIA I Hector Berlioz
ROMEO I JULIA I Hector Berlioz

Czas i lokalizacja

Jeszcze 1 dat(y)

21 wrz 2024, 18:30 – 20:10

Łódź, plac Gen. Henryka Dąbrowskiego, 90-249 Łódź, Polska

O wydarzeniu

Symfonia dramatyczna/balet. Premiera w ramach XXVII Łódzkich Spotkań Baletowych. Produkcja Paryskiej Opery Narodowej. Dzieło wykonywane w oryginalnej, francuskiej wersji językowej.

Tworząc choreografię Romea i Julii (2007), Sasha Waltz zwróciła się ku jednej z najbardziej poruszających historii miłosnych w literaturze światowej. Historia nieszczęśliwych kochanków, których rodziny są wrogami, a których śmierć przynosi zrozumienie i pojednanie, jest jednym z najbardziej znanych dzieł Szekspira. Ta mroczna tragedia zainspirowała Hectora Berlioza do skomponowania dramatycznej symfonii Romeo i Julia na troje solistów, dwa duże chóry i orkiestrę. Podczas światowej premiery w 2007 roku gwiazdy Aurélie Dupont i Hervé Moreau tańczyli kochanków, którzy odnaleźli się dopiero po śmierci. Jesienią 2012 roku spektakl Romeo i Julia znalazł się w repertuarze mediolańskiej La Scali.

W kwietniu 2015 roku w Berlinie odbyła się premiera Romea i Julii jako koprodukcja Deutsche Oper Berlin, La Scala w Mediolanie i Sasha Waltz & Guests. Tam po raz pierwszy choreografię tę zatańczyli tancerze zespołu Sasha Waltz & Guests.

https://www.operalodz.com/ROMEO_I_JULIA,29,533

Udostępnij to wydarzenie

Rafał Janiak

bottom of page